Czym jest fotowoltaika i jak działa?

Większość z nas ma przynajmniej podstawową wiedzę na temat fotowoltaiki ale jeżeli chcesz poznać szczegóły dotyczące elementów z jakich składa się domowa elektrownia słoneczna, a przede wszystkim skąd bierze się prąd, który następnie używasz to zapraszamy do tego krótkiego artykułu. Bardzo często fotowoltaika pojawia się obok kolektorów słonecznych, których działanie polega na kompletnie innej metodzie.

Prąd ze słońca

Fotowoltaika, a właściwie moduły fotowoltaiczne zamieniają energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Montowane są one najczęściej na dachu budynku lub na ziemi na specjalnych stelażach. W momencie kiedy fotony z promieniowania słonecznego padają na panele, to w ogniwie krzemowym powstaje różnica potencjałów, czyli napięcie elektryczne. Ogniwa fotowoltaiczne produkują prąd stały. Do codziennego użytku potrzebujemy natomiast prądu zmiennego, dlatego też niezbędny jest inwerter (inaczej falownik), który przekształca prąd stały w prąd zmienny. Aktualnie większość ogniw produkowanych jest z krzemu krystalicznego. Ogniwa te połączone są ze sobą szeregowo w panele fotowoltaiczne.

ekologia

Moduły fotowoltaiczne są bardzo korzystne dla naszego środowiska i stanowią bardzo dobrą alternatywę dla paliw kopalnianych. Produkcja prądu z paneli fotowoltaicznych nie powoduje żadnych skutków ubocznych, jest bezobsługowa i zapewnia bezpieczeństwo oraz niezależność energetyczną.

SZEROKIE ZASTOSOWANIE

Moduły fotowoltaiczne stosuje się w gospodarstwach rolnych i domowych, a także w firmach. Niewielkie ogniwa stosowane są także w kalkulatorach czy ładowarkach. Modułami zasila się satelity, a także sygnalizacje drogowe.

KORZYŚCI DLA UŻYTKOWNIKA

Dużą korzyścią dla posiadacza własnej instalacji jest niezależność energetyczna. Prowadzi to do zredukowania rachunków za prąd. Dużym plusem jest zamrożenie ceny prądu, gdyż jak wynika z obserwacji oraz prognoz rynku energetycznego, cena prądu będzie stale rosła na przestrzeni kolejnych lat.

Zainwestuj w swoje bezpieczeństwo!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *