Jak dobrać moc instalacji?

Jak prawidłowo dobrać moc instalacji fotowoltaicznej dla mojego domu?

Oto najczęściej pojawiające się pytanie, na które odpowiedz może się wydawać oczywista i tak w rzeczy samej jest ale należy zwrócić uwagę na kilka faktów, które już nie koniecznie muszą być tak oczywiste. W pierwszej kolejności można skorzystać z naszego kalkulatora, jest to proste i użyteczne narzędzie, które pozwoli oszacować Twoje potrzeby. Jeżeli jednak chciałbyś sam obliczyć moc instalacji to te informacje znajdziesz w tym artykule.

Od czego zacząć?

Dobrze jest zacząć od analizy przestrzeni montażowej. Ważne jest aby znać wymiary dachu oraz wziąć pod uwagę czy są jakieś elementy, które znacząco mogą się przyczynić do zacienienia instalacji, tym samym do obniżenia jej funkcjonowania. Najważniejszym jednak aspektem, przy wyliczeniach, jest to ile prądu zużywa nasze gospodarstwo lub przedsiębiorstwo. Taką informacje możemy znaleźć na rachunku za prąd od naszego dostawcy. Na tej podstawie jesteśmy w stanie obliczyć moc instalacji, tak aby była optymalna i dobrze zbilansowana.

Moc instalacji

Ważna informacją jest, że zgodnie z systemem opustów posiadając instalację fotowoltaiczną o mocy do 10 kW, prosument który oddał do sieci 1 kWh, może z niej odebrać 0,8 kWh. Jeżeli po dodaniu opustów roczne zużycie energii elektrycznej wynosi np. 5000 kWh, to powinniśmy dobrać instalację, która będzie równa 5 kWp. Moc instalacji dzielimy przez moc paneli i uzyskujemy ich liczbę potrzebną do zamontowania. Tak dobrana instalacja, będzie generowała prąd na całe zapotrzebowanie energii elektrycznej.

Dodatkowe czynniki

Istotnym elementem wpływającym na moc jest ułożenie dachu i jego pokrycie. Jeśli warunki nie są idealne być może należy dobrać panele o większej mocy. Dlatego, aby potwierdzić swoje obliczenia warto umówić się na bezpłatną analizę z naszym doradcą energetycznym.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *